Texas Instruments LP38691DT-2.5/NOPB
Mfr. Part # :
LP38691DT-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO252-3
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
LP38691DT-2.5/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP38691DT-2.5/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):10V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.73V @ 500mA
  • Current - Output:500mA
  • Current - Quiescent (Iq):55 µA
  • Current - Supply (Max):100 µA
  • PSRR:55dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C