Texas Instruments TPS79501DCQR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TPS79501DCQR
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA SOT223
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TPS79501DCQR PDF
Price is not available, please RFQ
TPS79501DCQR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Adjustable
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
  • Voltage - Output (Max):5.5V
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:500mA
  • Current - Quiescent (Iq):385 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Control Features:Enable
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C