Roving Networks / Microchip Technology MIC2937A-12BT
Mfr. Part # :
MIC2937A-12BT
Description
IC REG LINEAR 12V 750MA TO220-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MIC2937A-12BT PDF
Price is not available, please RFQ
MIC2937A-12BT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):12V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.75V @ 750mA
  • Current - Output:750mA
  • Current - Quiescent (Iq):300 µA
  • Current - Supply (Max):16 mA
  • PSRR:-
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C