Rochester Electronics FAN2558MP15X
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FAN2558MP15X
Description
IC REG LINEAR 1.5V 180MA 6MLP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
FAN2558MP15X PDF
Price is not available, please RFQ
FAN2558MP15X Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:180mA
  • Current - Quiescent (Iq):150 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:50dB (100kHz)
  • Control Features:Enable, Power Good
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C