Roving Networks / Microchip Technology MIC29150-12WT
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
MIC29150-12WT
Description
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MIC29150-12WT PDF
Price is not available, please RFQ
MIC29150-12WT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):12V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.6V @ 1.5A
  • Current - Output:1.5A
  • Current - Quiescent (Iq):-
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:-
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C