Rochester Electronics TPS799275YZUT
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
TPS799275YZUT
Description
IC REG LINEAR 2.75V 200MA 5DSBGA
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TPS799275YZUT PDF
Price is not available, please RFQ
TPS799275YZUT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):6.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.75V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.18V @ 200mA
  • Current - Output:200mA
  • Current - Quiescent (Iq):60 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Control Features:Enable
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C