Rochester Electronics TPS717185DSER
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
TPS717185DSER
Description
IC REG LINEAR 1.85V 150MA 6WSON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TPS717185DSER PDF
Price is not available, please RFQ
TPS717185DSER Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):6.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.85V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.3V @ 150mA
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):80 µA
  • Current - Supply (Max):100 µA
  • PSRR:70dB ~ 45dB (100Hz ~ 1MHz)
  • Control Features:Enable
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C