Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) AP7351D-12FS4-7B
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
AP7351D-12FS4-7B
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA 4DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AP7351D-12FS4-7B PDF
Price is not available, please RFQ
AP7351D-12FS4-7B Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.9V @ 150mA
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):1 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:60dB (1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)