Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) AP2205-15W5-7
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
AP2205-15W5-7
Description
IC REG LINEAR 1.5V 250MA SOT25
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
AP2205-15W5-7 PDF
Price is not available, please RFQ
AP2205-15W5-7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):24V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:250mA
  • Current - Quiescent (Iq):-
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:60dB (100Hz ~ 1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)