Texas Instruments TPS71825-12DRVR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TPS71825-12DRVR
Description
IC REG LIN 2.5V/1.2V 200MA 6WSON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TPS71825-12DRVR PDF
Price is not available, please RFQ
TPS71825-12DRVR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:2
  • Voltage - Input (Max):6.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V, 1.2V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:200mA
  • Current - Quiescent (Iq):160 µA
  • Current - Supply (Max):250 µA
  • PSRR:63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C