Rochester Electronics LM1086CS-2.85/NOPB
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
LM1086CS-2.85/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.85V 1.5A DDPAK
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
LM1086CS-2.85/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LM1086CS-2.85/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):27V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1.5V @ 1.5A
  • Current - Output:1.5A
  • Current - Quiescent (Iq):5 mA
  • Current - Supply (Max):10 mA
  • PSRR:72dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C