Texas Instruments TLV1117-33CDCYR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TLV1117-33CDCYR
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT223-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TLV1117-33CDCYR PDF
Price is not available, please RFQ
TLV1117-33CDCYR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):15V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1.3V @ 800mA
  • Current - Output:800mA
  • Current - Quiescent (Iq):10 mA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:75dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C