STMicroelectronics LD1117D33TR
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
LD1117D33TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA 8SO
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LD1117D33TR PDF
Price is not available, please RFQ
LD1117D33TR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):15V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1.2V @ 800mA
  • Current - Output:800mA
  • Current - Quiescent (Iq):10 mA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:75dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)