Texas Instruments LP3961EMP-3.3/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LP3961EMP-3.3/NOPB
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT223-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP3961EMP-3.3/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP3961EMP-3.3/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.35V @ 800mA
  • Current - Output:800mA
  • Current - Quiescent (Iq):9 mA
  • Current - Supply (Max):15 mA
  • PSRR:-
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C