Rochester Electronics MIC39501-2.5WU
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
MIC39501-2.5WU
Description
5 AMP MICROCAP LOW-VOLTAGE LOW-D
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MIC39501-2.5WU PDF
Price is not available, please RFQ
MIC39501-2.5WU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):16V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.575V @ 5A
  • Current - Output:5A
  • PSRR:-
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C