Rochester Electronics LM2940LD-12
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
LM2940LD-12
Description
IC REG LINEAR 12V 1A 8WSON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LM2940LD-12 PDF
Price is not available, please RFQ
LM2940LD-12 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):12V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1V @ 1A
  • Current - Output:1A
  • Current - Quiescent (Iq):15 mA
  • Current - Supply (Max):60 mA
  • PSRR:66dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C