Roving Networks / Microchip Technology MIC2202-1.2BMM
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
MIC2202-1.2BMM
Description
IC REG BUCK 1.2V 600MA 10MSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MIC2202-1.2BMM PDF
Price is not available, please RFQ
MIC2202-1.2BMM Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Function:Step-Down
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Buck
  • Output Type:Fixed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):2.3V
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:600mA
  • Frequency - Switching:2MHz
  • Synchronous Rectifier:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)