Texas Instruments LM2678T-12
Mfr. Part # :
LM2678T-12
Description
IC REG BUCK 12V 5A TO220-7
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LM2678T-12 PDF
Price is not available, please RFQ
LM2678T-12 Tech Specifications
  • Series:SIMPLE SWITCHER®
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):15V
  • Voltage - Input (Max):40V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):12V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:5A
  • Frequency - Switching:260kHz
  • Synchronous Rectifier:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)