Texas Instruments LM2670SD-12
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LM2670SD-12
Description
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LM2670SD-12 PDF
Price is not available, please RFQ
LM2670SD-12 Tech Specifications
  • Series:SIMPLE SWITCHER®
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Function:Step-Down
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Buck
  • Output Type:Fixed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):8V
  • Voltage - Input (Max):40V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):12V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:3A
  • Frequency - Switching:260kHz
  • Synchronous Rectifier:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)