Maxim Integrated MAX16903SATB18/V+T
Manufacturer :
Maxim Integrated
Mfr. Part # :
MAX16903SATB18/V+T
Description
IC REG BUCK 1.8V 1A 10TDFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
MAX16903SATB18/V+T PDF
Price is not available, please RFQ
MAX16903SATB18/V+T Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q100
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Function:Step-Down
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Buck
  • Output Type:Fixed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):3.5V
  • Voltage - Input (Max):28V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:1A
  • Frequency - Switching:2.1MHz
  • Synchronous Rectifier:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)