Texas Instruments LM2853MH-3.3
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LM2853MH-3.3
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A 14HTSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LM2853MH-3.3 PDF
Price is not available, please RFQ
LM2853MH-3.3 Tech Specifications
  • Series:SIMPLE SWITCHER®
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Function:Step-Down
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Buck
  • Output Type:Fixed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):3V
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:3A
  • Frequency - Switching:550kHz
  • Synchronous Rectifier:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)