Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) AP1506-50K5G-13
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
AP1506-50K5G-13
Description
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
AP1506-50K5G-13 PDF
Price is not available, please RFQ
AP1506-50K5G-13 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Function:Step-Down
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Buck
  • Output Type:Fixed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):4.5V
  • Voltage - Input (Max):22V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:3A
  • Frequency - Switching:150kHz
  • Synchronous Rectifier:No
  • Operating Temperature:-20°C ~ 85°C (TA)