Texas Instruments LM5007SD/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LM5007SD/NOPB
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LM5007SD/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LM5007SD/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Function:Step-Down
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Buck
  • Output Type:Adjustable
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):9V
  • Voltage - Input (Max):75V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):73V
  • Current - Output:500mA
  • Frequency - Switching:-
  • Synchronous Rectifier:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)