Maxim Integrated MAX1595EUA33+
Mfr. Part # :
MAX1595EUA33+
Description
IC REG CHARG PUMP 3.3V 8UMAX
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
MAX1595EUA33+ PDF
Price is not available, please RFQ
MAX1595EUA33+ Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Function:Step-Up/Step-Down
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Charge Pump
  • Output Type:Fixed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):1.8V
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:125mA
  • Frequency - Switching:1MHz
  • Synchronous Rectifier:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)