Maxim Integrated MAX1947ETA18+T
Manufacturer :
Maxim Integrated
Mfr. Part # :
MAX1947ETA18+T
Description
IC REG BOOST 1.8V 273MA 8TDFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MAX1947ETA18+T PDF
Price is not available, please RFQ
MAX1947ETA18+T Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Function:Step-Up
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Boost
  • Output Type:Fixed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):0.7V
  • Voltage - Input (Max):3.6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:273mA
  • Frequency - Switching:Up to 2MHz
  • Synchronous Rectifier:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)