Texas Instruments LM46001PWPT
Mfr. Part # :
LM46001PWPT
Description
IC REG BUCK ADJ 1A 16HTSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
LM46001PWPT PDF
Price is not available, please RFQ
LM46001PWPT Tech Specifications
  • Series:SIMPLE SWITCHER®
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Function:Step-Down
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Buck
  • Output Type:Adjustable
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):3.5V
  • Voltage - Input (Max):60V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1V
  • Voltage - Output (Max):28V
  • Current - Output:1A
  • Frequency - Switching:200kHz ~ 2.2MHz
  • Synchronous Rectifier:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)