STMicroelectronics ST1S06PU12R
Mfr. Part # :
ST1S06PU12R
Description
IC REG BUCK 1.2V 1.5A 6DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
ST1S06PU12R PDF
Price is not available, please RFQ
ST1S06PU12R Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Function:Step-Down
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Buck
  • Output Type:Fixed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):2.7V
  • Voltage - Input (Max):6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:1.5A
  • Frequency - Switching:1.5MHz
  • Synchronous Rectifier:Yes
  • Operating Temperature:-30°C ~ 85°C (TJ)