Texas Instruments TPS40100RGE
Mfr. Part # :
TPS40100RGE
Description
IC REG CTRLR BUCK 24QFN
DataSheet
TPS40100RGE PDF
Price is not available, please RFQ
TPS40100RGE Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Output Phases:1
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 18V
  • Frequency - Switching:100kHz ~ 600kHz
  • Duty Cycle (Max):-
  • Serial Interfaces:-
  • Control Features:Current Limit, Frequency Control, Power Good, Soft Start, Tracking
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)