Texas Instruments TPS40051PWP
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TPS40051PWP
Description
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
DataSheet
TPS40051PWP PDF
Price is not available, please RFQ
TPS40051PWP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • Output Type:Transistor Driver
  • Function:Step-Down
  • Output Configuration:Positive
  • Topology:Buck
  • Number of Outputs:1
  • Output Phases:1
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):8V ~ 40V
  • Frequency - Switching:500kHz
  • Duty Cycle (Max):94%
  • Synchronous Rectifier:Yes
  • Clock Sync:Yes
  • Serial Interfaces:-
  • Control Features:Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)