Texas Instruments TPS40054PWPRG4
Mfr. Part # :
TPS40054PWPRG4
Description
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TPS40054PWPRG4 PDF
Price is not available, please RFQ
TPS40054PWPRG4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Not For New Designs
  • Output Phases:1
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):8V ~ 40V
  • Frequency - Switching:Up to 1MHz
  • Duty Cycle (Max):94%
  • Serial Interfaces:-
  • Control Features:Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)