Maxim Integrated MAX15004AAUE+
Manufacturer :
Maxim Integrated
Mfr. Part # :
MAX15004AAUE+
Description
IC REG CTRLR MULT TOP 16TSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
DataSheet
MAX15004AAUE+ PDF
Price is not available, please RFQ
MAX15004AAUE+ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Output Type:Transistor Driver
  • Function:Step-Up, Step-Up/Step-Down
  • Output Configuration:Positive, Isolation Capable
  • Topology:Boost, Flyback, SEPIC
  • Number of Outputs:1
  • Output Phases:1
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 40V
  • Frequency - Switching:15kHz ~ 500kHz
  • Duty Cycle (Max):50%
  • Synchronous Rectifier:No
  • Clock Sync:Yes
  • Serial Interfaces:-
  • Control Features:Enable, Frequency Control, Soft Start
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad