Texas Instruments TPS40056PWPRG4
Mfr. Part # :
TPS40056PWPRG4
Description
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
DataSheet
TPS40056PWPRG4 PDF
Price is not available, please RFQ
TPS40056PWPRG4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Output Phases:1
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):10V ~ 40V
  • Frequency - Switching:100kHz ~ 1MHz
  • Duty Cycle (Max):90%
  • Serial Interfaces:-
  • Control Features:Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)