Rochester Electronics LM4040AIM3X-10
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
LM4040AIM3X-10
Description
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Catalog
PMIC - Voltage Reference
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LM4040AIM3X-10 PDF
Price is not available, please RFQ
LM4040AIM3X-10 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Reference Type:Shunt
  • Output Type:Fixed
  • Voltage - Output (Min/Fixed):10V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:15 mA
  • Tolerance:±0.1%
  • Temperature Coefficient:100ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
  • Noise - 10Hz to 10kHz:180µVrms
  • Voltage - Input:-
  • Current - Supply:-
  • Current - Cathode:103 µA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)