Rochester Electronics LM4040B25IDBZRG4
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
LM4040B25IDBZRG4
Description
LM4040 PRECISION MICROPOWER SHUN
Catalog
PMIC - Voltage Reference
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LM4040B25IDBZRG4 PDF
Price is not available, please RFQ
LM4040B25IDBZRG4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Output Type:Fixed
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:15 mA
  • Tolerance:±0.2%
  • Temperature Coefficient:100ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
  • Noise - 10Hz to 10kHz:35µVrms
  • Voltage - Input:-
  • Current - Supply:-
  • Current - Cathode:80 µA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)