Texas Instruments LM285M-2.5/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LM285M-2.5/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
DataSheet
LM285M-2.5/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LM285M-2.5/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Reference Type:Shunt
  • Output Type:Fixed
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:20 mA
  • Tolerance:±1.5%
  • Temperature Coefficient:150ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
  • Noise - 10Hz to 10kHz:120µVrms
  • Voltage - Input:-
  • Current - Supply:-
  • Current - Cathode:20 µA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)