Texas Instruments LM4040C25MDBZTEP
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LM4040C25MDBZTEP
Description
IC VREF SHUNT 0.64% SOT23-3
DataSheet
LM4040C25MDBZTEP PDF
Price is not available, please RFQ
LM4040C25MDBZTEP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Output Type:Fixed
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:15 mA
  • Tolerance:±0.64%
  • Temperature Coefficient:100ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
  • Noise - 10Hz to 10kHz:35µVrms
  • Voltage - Input:-
  • Current - Supply:-
  • Current - Cathode:82 µA
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)