Texas Instruments LM4041C12IDBZR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LM4041C12IDBZR
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Catalog
PMIC - Voltage Reference
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LM4041C12IDBZR PDF
Price is not available, please RFQ
LM4041C12IDBZR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Output Type:Fixed
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.225V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:12 mA
  • Tolerance:±0.5%
  • Temperature Coefficient:100ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
  • Noise - 10Hz to 10kHz:20µVrms
  • Voltage - Input:-
  • Current - Supply:-
  • Current - Cathode:80 µA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)