Texas Instruments LT1009CDRG4
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LT1009CDRG4
Description
IC VREF SHUNT 0.4% 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Reference
DataSheet
LT1009CDRG4 PDF
Price is not available, please RFQ
LT1009CDRG4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Reference Type:Shunt
  • Output Type:Fixed
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:10 mA
  • Tolerance:±0.4%
  • Temperature Coefficient:25ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
  • Noise - 10Hz to 10kHz:-
  • Voltage - Input:-
  • Current - Supply:-
  • Current - Cathode:400 µA
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)