Texas Instruments LM4040B10IDBZR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LM4040B10IDBZR
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3
Catalog
PMIC - Voltage Reference
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LM4040B10IDBZR PDF
Price is not available, please RFQ
LM4040B10IDBZR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Reference Type:Shunt
  • Output Type:Fixed
  • Voltage - Output (Min/Fixed):10V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Current - Output:15 mA
  • Tolerance:±0.2%
  • Temperature Coefficient:100ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
  • Noise - 10Hz to 10kHz:180µVrms
  • Voltage - Input:-
  • Current - Supply:-
  • Current - Cathode:125 µA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)