Texas Instruments TPS2010APWPG4
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TPS2010APWPG4
Description
IC PWR SWTCH N-CHAN 1:1 14HTSSOP
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TPS2010APWPG4 PDF
Price is not available, please RFQ
TPS2010APWPG4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Switch Type:General Purpose
  • Number of Outputs:1
  • Ratio - Input:Output:1:1
  • Output Configuration:High Side
  • Output Type:N-Channel
  • Interface:On/Off
  • Voltage - Load:2.7V ~ 5.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
  • Current - Output (Max):200mA
  • Rds On (Typ):30mOhm
  • Input Type:Non-Inverting
  • Features:-
  • Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Supplier Device Package:14-HTSSOP
  • Package / Case:14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)