Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) ZXMS6005SGTA
Mfr. Part # :
ZXMS6005SGTA
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
DataSheet
ZXMS6005SGTA PDF
Price is not available, please RFQ
ZXMS6005SGTA Tech Specifications
  • Series:INTELLIFET®
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Switch Type:General Purpose
  • Number of Outputs:1
  • Interface:On/Off
  • Voltage - Load:60V (Max)
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.3V, 5V
  • Current - Output (Max):2A
  • Rds On (Typ):150mOhm
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)