Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) ZXMS6004N8-13
Mfr. Part # :
ZXMS6004N8-13
Description
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 8SO
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
ZXMS6004N8-13 PDF
Price is not available, please RFQ
ZXMS6004N8-13 Tech Specifications
  • Series:INTELLIFET®
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Switch Type:General Purpose
  • Number of Outputs:1
  • Interface:On/Off
  • Voltage - Load:60V (Max)
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.3V, 5V
  • Current - Output (Max):1.3A
  • Rds On (Typ):350mOhm
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Supplier Device Package:8-SO
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)