Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) ZXMS6004DT8QTA
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
ZXMS6004DT8QTA
Description
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 SM8
Catalog
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
ZXMS6004DT8QTA PDF
Price is not available, please RFQ
ZXMS6004DT8QTA Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET®
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Switch Type:General Purpose
  • Number of Outputs:2
  • Ratio - Input:Output:1:1
  • Output Configuration:Low Side
  • Output Type:N-Channel
  • Interface:On/Off
  • Voltage - Load:60V (Max)
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.3V, 5V
  • Current - Output (Max):1.2A
  • Rds On (Typ):350mOhm
  • Input Type:Non-Inverting
  • Features:Auto Restart
  • Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)