Texas Instruments TPS2100DBVT
Mfr. Part # :
TPS2100DBVT
Description
IC OR CTRLR SRC SELECT SOT23-5
Catalog
PMIC - OR Controllers, Ideal Diodes
DataSheet
TPS2100DBVT PDF
Price is not available, please RFQ
TPS2100DBVT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Source Selector Switch
  • FET Type:N and P-Channel
  • Ratio - Input:Output:2:1
  • Internal Switch(s):Yes
  • Delay Time - ON:-
  • Delay Time - OFF:-
  • Current - Output (Max):500mA, 10mA
  • Current - Supply:10 µA
  • Voltage - Supply:2.7V ~ 4V
  • Applications:Handheld/Mobile Devices
  • Operating Temperature:-40°C ~ 70°C