Texas Instruments LM3502SQ-35
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LM3502SQ-35
Description
IC LED DRIVER RGLTR DIM 16WQFN
Catalog
PMIC - LED Drivers
DataSheet
LM3502SQ-35 PDF
Price is not available, please RFQ
LM3502SQ-35 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Type:DC DC Regulator
  • Topology:Step-Up (Boost)
  • Internal Switch(s):Yes
  • Number of Outputs:2
  • Voltage - Supply (Min):2.5V
  • Voltage - Supply (Max):5.5V
  • Voltage - Output:35V
  • Current - Output / Channel:750mA (Switch)
  • Frequency:1MHz
  • Dimming:PWM
  • Applications:Backlight
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)