IR (Infineon Technologies) IRS2004STRPBF
Mfr. Part # :
IRS2004STRPBF
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
DataSheet
IRS2004STRPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRS2004STRPBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Not For New Designs
  • Driven Configuration:Half-Bridge
  • Channel Type:Synchronous
  • Number of Drivers:2
  • Gate Type:IGBT, N-Channel MOSFET
  • Voltage - Supply:10V ~ 20V
  • Logic Voltage - VIL, VIH:0.8V, 2.5V
  • Current - Peak Output (Source, Sink):290mA, 600mA
  • Input Type:Non-Inverting
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap):200 V
  • Rise / Fall Time (Typ):70ns, 35ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)