IR (Infineon Technologies) IRS2011STRPBF
Mfr. Part # :
IRS2011STRPBF
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
DataSheet
IRS2011STRPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRS2011STRPBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Driven Configuration:Half-Bridge
  • Channel Type:Independent
  • Number of Drivers:2
  • Gate Type:N-Channel MOSFET
  • Voltage - Supply:10V ~ 20V
  • Logic Voltage - VIL, VIH:0.7V, 2.5V
  • Current - Peak Output (Source, Sink):1A, 1A
  • Input Type:Inverting
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap):200 V
  • Rise / Fall Time (Typ):25ns, 15ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)