Roving Networks / Microchip Technology MCP3905AT-I/SS
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
MCP3905AT-I/SS
Description
IC POWER METERING-1 PHASE 24SSOP
Catalog
PMIC - Energy Metering
DataSheet
MCP3905AT-I/SS PDF
Price is not available, please RFQ
MCP3905AT-I/SS Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Input Impedance:390kOhm
  • Measurement Error:0.1%
  • Voltage - I/O High:2.4V
  • Voltage - I/O Low:0.85V
  • Current - Supply:2.7mA
  • Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
  • Meter Type:Single Phase
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)