Texas Instruments TPS65010RGZT
Mfr. Part # :
TPS65010RGZT
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 48VQFN
Catalog
PMIC - Battery Chargers
DataSheet
TPS65010RGZT PDF
Price is not available, please RFQ
TPS65010RGZT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Battery Chemistry:Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells:1
  • Current - Charging:Constant - Programmable
  • Programmable Features:-
  • Fault Protection:Over Temperature
  • Charge Current - Max:500mA
  • Battery Pack Voltage:4.2V
  • Voltage - Supply (Max):5.5V
  • Interface:I²C, USB
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)