Texas Instruments BQ25101HYFPR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
BQ25101HYFPR
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 6DSBGA
Catalog
PMIC - Battery Chargers
DataSheet
BQ25101HYFPR PDF
Price is not available, please RFQ
BQ25101HYFPR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Battery Chemistry:Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells:1
  • Current - Charging:Constant - Programmable
  • Programmable Features:Current
  • Fault Protection:Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Charge Current - Max:250mA
  • Battery Pack Voltage:4.35V
  • Voltage - Supply (Max):6.45V
  • Interface:-
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C (TJ)